Kartepe Turları Tatil Home Kış Turizminin Cenneti Sizi Bekliyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kartepe Kar Kalınlığı

Beyaz Örtünün Keyfini Çıkarın! – 2022 Kartepe Kış Kayak Sezonu

Hayalinizdeki kış tatilini ve kayak keyfini gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız hiç kuşkusuz mevsimsel koşulların ve pist şartlarının da buna müsaade etmesi gerekir. Peki Kartepe kar kalınlığı ya da kayak pistleri hakkında bilginiz var mı? Nasıl bir tatilin sizi beklediğini biliyor musunuz? 2022 Kartepe kayak sezonu nasıl geçecek?

Aşağıda sizler için Kartepe 2022 kış kayak sezonu kar kalınlığı ve kayak pistlerinin durumları hakkında bilgi verdik. Kış sezonu için tatil planlarınızı yapmadan önce Kartepe kar kalınlığı hakkında yazımızı inceleyin ve nasıl bir kış sezonunun sizi beklediği hakkında bilgi edinin...

2022 Kartepe Kayak Sezonu Kar Kalınlığı

Marmara bölgesinin üçüncü yüksek dağı olan 1650 metre rakımlı Kartepe Kayak merkezinde toplam pist sayısı 12’dir, uzunlukları 400 metre ile 3200 metre arası değişmektedir. 1 adet çok kolay pist ile 4 adet kolay, 5 adet orta zorlukta, 2 adet çok zor pist bulunuyor. Bu bölgede görülen en fazla kar kalınlığı 2 metreyi buluyor.

Samanlı Dağları, Armutlu Yarımadası’ndan başlayıp, güneybatıdan il alanına girer. Bu dağlar, batı-doğu doğrultusunda uzanır. 130 km uzunlukta, 30 km genişliğindedir. Bu dağların verimliliği ile farklı rakımlarda pistlere sahip olan Kartepe’ye Aralık ve Mart aylarında yağan karlar ortalama kar kalınlığını oluşturmaktadır.

Dağların doruk noktasında kar kalınlığı daha fazladır. Mart ayı ile birlikte karlar erimeye başlar. Bu nedenle kayak için ideal Kartepe kar kalınlığı ile keyifli bir tatil yapmak isteyen tatil severlere hitap edecek çoğu kayak merkezi, pist ve kayak okulu genel olarak dağın zirvesine konumlanmıştır...

Kartepe Kayak Pistleri – 2022 Kartepe Kayak Sezonu

Kartepe kayak pistleri her seviyeden kayakçı için ideal özelliklere sahiptir. Diğer kış turizm bölgelerinden farklı olarak deniz ve göl manzarasına sahip olan Kartepe, Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görüyor. 3 milyon 500 bin metrekare alan üzerine kurulan kayak merkezinde Türkiye’nin en büyük pistleri yer alıyor. Kartepe kayak pistleri konuklarının beklentilerini karşılamaktadır.

Kayak yapmak için Geyikalanı, Kürekdağı, Kartepe arasında kalan Kadıkonağı kullanılmaktadır. Doğal şartları diğer bölgelere göre daha elverişli olan Kartepe’de amatör ve profesyoneller için ayrı kayak pistleri organize edilmiş. Kar yağmayan zamanlarda ise suni kar yöntemi ile bu soruna çözüm bulunmuştur.

Kayak Yapmak İçin Kar Kalınlığı Ne Kadar Olmalı?

Kartepe kar kalınlığı ve kayak pistleri hakkında bilgi verdiğimize göre bir de kayak sporu için ideal kar kalınlığının ne kadar olması gerektiğine bakalım. Genel olarak kar kalınlığının 50 ile 100 cm olması gerektiğini söylemek mümkündür. Ancak Kartepe kar kalınlığı ortalama olarak 200 cm’den fazla olduğu için kayak pistlerinde ekstra çalışmalar yapılarak pistteki kar kalınlığı azaltılır.

Buna ek olarak kayak yapacak tatil severler için ayrıca Kartepe kar kalınlığı ve diğer mevsimsel koşullar hakkında da bilgilendirilmekte, olası tehlikelere karşı güvenlik önlemleri alınmakta, çocuklar için özel önlemlerin aldığı farklı bölümlere yer verilmektedir...

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98